Infekcja górnych dróg oddechowych u niemowlaka? Sprawdź jak skutecznie wyleczyć katar i kaszel u dziecka

Infekcja górnych dróg oddechowych u niemowlaka? Sprawdź jak skutecznie wyleczyć katar i kaszel u dziecka

Infekcje górnych dróg oddechowych u małych dzieci to jeden z najczęstszych powodów nieplanowanych wizyt u lekarza. Młodzi rodzice obawiają się o zdrowie malucha, u którego z dnia na dzień może rozwinąć się poważna choroba. Niewielki katar lub kaszel nie są zbyt groźne, jednak nieleczone mogą rozwinąć się nawet w zapalenie płuc. Jak skutecznie leczyć infekcje górnych dróg oddechowych? Sprawdzonym sposobem na katar i kaszel są inhalacje.

Na czym polegają inhalacje?

Inhalacje to wdychanie przez chorego oparów leku, lub środków wziewnych, które mają udrożnić noc, oczyścić drogi oddechowe i ułatwić odkrztuszenie zalegającej wydzieliny. Inhalacje możemy wykonywać za pomocą leków na receptę przepisanych przez lekarza, ale także zwykłej soli fizjologicznej, olejków eterycznych, ziołowych lub innych środków dostępnych bez recepty.

Jak wykonywać inhalacje w domu?

Aby wykonać inhalacje w domu najlepiej skorzystać z inhalatora. Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenia możemy również wdychać opary znad miski ciepłą (niegorącą!) wodą, z dodatkiem olejków zapachowych lub ziół leczniczych. Ten sposób jest jednak mniej skuteczny i działa krócej, niż inhalacje wykonane za pomocą inhalatora. Możemy zdecydować się na nebulizator sieciowy, a także inhalator bezprzewodowy, zasilany akumulatorowo.

Jak działa nebulizator?

Nebulizator to niewielkie urządzenie, służące do podawania leków w formie aerozolu. Lek w formie płynnej aplikuje się do specjalnie dołączonego dozownika, zgodnie z ilością zaleconą przez lekarza. Następnie za pomocą nebulizatora wdychamy opary cząstek leków i specyfików, które mają za zadanie zwalczyć nasze problemy z drogami oddechowymi. Nebulizator to część inhalatora, która rozprowadza środek leczniczy do naszego organizmu.

nebulizator

Jak inhalator wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele urządzeń do inhalacji. Na co zwrócić uwagę kupując inhalator?

  • głośność urządzenia
  • możliwość pracy bezprzewodowej – inhalator bezprzewodowy zasilany na akumulator zapewni możliwość inhalacji na spacerze lub w podróży
  • wymiar maseczki – dostępne są modele dla dzieci oraz dorosłych
  • możliwość stosowania wymiennych końcówek – np. nebulizator pneumatyczny wyposażony w akcesoria do płukania zatok

Czy warto zainwestować w nebulizator?

Inhalacje i nebulizacja to sposób leczenia nie tylko lekkich infekcji dróg oddechowych. Za ich pomocą wykonuje się także leczenie astmy, zapalenia oskrzeli czy mukowiscydozy. Inhalacje możemy Inhalator pomoże także w nawilżeniu dróg oddechowych, gdy zmagamy się z suchością gardła i nieżytem nosa. Czy warto zakupić nebulizator do domu? Zdecydowanie tak, szczególnie kiedy wśród domowników znajdują się małe dzieci. Dzięki tym urządzeniom możemy zwalczyć sezonowe infekcje, które regularnie atakują w okresie jesienno-zimowym. Pozwala to często na uniknięcie antybiotykoterapii i kosztownego, długotrwałego leczenia.