tabletki na chorobę lokomocyjną

Tabletki na chorobę lokomocyjną – kiedy warto z nich skorzystać?

Choroba lokomocyjna wywołana jest powstaniem „konfliktu” w mózgu. Organizm jest poddawany różnym ruchom, które początkowo wywołują jedynie zmęczenie i brak apetytu, a punktem kulminacyjnym z reguły są nudności. Najbardziej podatne na dokuczliwe objawy są dzieci, które jeszcze nie ukończyły 10 roku życia. Jakie środki farmakologiczne wykazują realną skuteczność i kiedy warto po nie sięgnąć?

Choroba lokomocyjna – jak zniwelować jej objawy?

Choroba lokomocyjna może być niezwykle uciążliwa. Jej objawy najczęściej pojawiają się w autobusach, samochodach, samolotach i na statkach, a nieco rzadziej podczas podróży tramwajem czy pociągiem. Najczęściej pojawiające się objawy to:

  • zmęczenie i nadmierna senność;
  • zawroty głowy;
  • zimne poty, uderzenia gorąca;
  • wilgotne dłonie;
  • blada skóra;
  • ból brzucha;
  • nudności i wymioty.

Z reguły choroba lokomocyjna częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a co ciekawe – największą intensywność objawów notuje się na kontynencie azjatyckim. Obecnie powszechna dostępność tabletek na chorobę lokomocyjną sprawia, że zaburzenie to można skutecznie leczyć.

Tabletki na chorobę lokomocyjną – czy są skuteczne?

tabletki na chorobę lokomocyjną

Tabletki na chorobę lokomocyjną podane odpowiednio wcześniej, w dobrze dopasowanych dawkach, mogą zniwelować wszystkie nieprzyjemne objawy. Niestety należy się liczyć z tym, że większość dostępnych na rynku tabletek lokomocyjnych wywołuje niepożądaną senność. Podczas podróży, osoby zmagające się z chorobą lokomocyjną nie wchłaniają substancji odżywczych z pokarmu. Tabletki powinny być zażywane przed wyjazdem. Często stosowane środki to m.in skopolamina, droperidol, kortykosteroidy. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista z pewnością odpowie na wszelkie pytania dotyczące leków – nawet tych bez recepty – i doradzi jaki środek farmakologiczny będzie najbardziej skuteczny w danym przypadku.

Nieinwazyjne metody leczenia choroby lokomocyjnej

Jeszcze przed wzięciem leków na chorobę lokomocyjną, można podjąć kroki, które zminimalizują objawy. Skuteczne może być zjedzenie lekkostrawnego posiłku, a także picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Nie bez znaczenia jest też wybór miejsca. W autobusie powinno się ono znaleźć daleko od kół, a podróżując samolotem, korzystne mogą okazać się siedzenia w pobliżu skrzydeł. Tabletki lokomocyjne można też zastąpić unikaniem wpatrywania się za okno, czytania czy skorzystaniem z zagłówka. Podparcie głowy ograniczy ruchy i może okazać się, że lek na chorobę lokomocyjną nie będzie potrzebny. Jednak w przypadku gdy nieinwazyjne sposoby nie działają – warto skorzystać ze wsparcia farmakologicznego.