Katar to powszechnie spotykana dolegliwość. Jego leczenie nie nastręcza obecnie większych problemów, a w każdej praktycznie aptece znaleźć można środki łagodzące przebieg tej choroby. Jednym z częściej stosowanych w tym celu specyfików jest woda morska do nosa. Co warto o niej wiedzieć?
Woda morska do nosa – tradycyjny sposób leczenia
Woda, znajdująca się w morzach i oceanach, zawiera wiele cennych dla zdrowia minerałów, a przy tym wykazuje działanie antyseptyczne. Jej właściwości są znane od wielu lat i wykorzystywane na przykład w terapii przewlekłych chorób układu oddechowego. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się bazujące na niej produkty lecznicze, takie jak woda morska do nosa z Apteka Galen. Jej działanie opiera się przede wszystkim na wspomnianej antyseptyczności tego płynu, jednak istnieją różne rodzaje bazujących na niej preparatów. Do najczęściej spotykanych należą:
- woda morska izotoniczna,
- woda morska hipertoniczna.
Na czym polega różnica pomiędzy nimi?
Woda morska izotoniczna a hipertoniczna
Woda w organizmie ludzkim może przenikać przez półprzepuszczalne błony, a jej naturalnym dążeniem jest uzyskanie identycznej osmotyczności po obu ich stronach. Na mechanizmie tym bazuje działanie różnych typów wody morskiej do nosa. Może ona bowiem w praktyce być użyta zarówno do nawilżenia śluzówki, jak i do usunięcia z niej nadmiaru płynów.
W przypadku alergicznego nieżytu nosa warto użyć wody morskiej izotonicznej. Świetnie nadaje się ona do usunięcia alergenów, znajdujących się na błonach śluzowych, jak również do zapewnienia odpowiedniej wilgotności ich powierzchni. Jeżeli jednak przyczyną kataru jest infekcja – lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wody morskiej hipertonicznej. Przynosi ona szybką ulgę, ograniczając produkcję wydzieliny.