Dlaczego bezdotykowe termometry są uznawane za jedne z najlepszych urządzeń do mierzenia temperatury

Dlaczego bezdotykowe termometry są uznawane za jedne z najlepszych urządzeń do mierzenia temperatury?

Branża medyczna oferuje różne termometry. Przez szeroką ofertę bywa, że trudno wybrać ten najlepszy. Kiedyś w zależności od potrzeb różne termometry mogły okazać się najlepsze.  W przypadku poszukiwania termometru odpowiedniego dla niemowlaka zwracało się uwagę na zupełnie inne cechy termometrów niż w przypadku tych przeznaczonych do oddziałów szpitalnych. Jednak z rozwojem technologii pojawiły się termometry elektroniczne bezdotykowe. Występują one powszechnie i uznaje się je za najlepsze.

Jak działają bezdotykowe termometry?

Bardzo dużą rewolucją w mierzeniu temperatury pacjentów było pojawienie się termometrów bezdotykowych. Ale jak w zasadzie działają tego typu termometry?

Elektryczne termometry bezdotykowe wykorzystują podczerwień podczas dokonywania pomiaru temperatury. W tego typu termometrach znajdują się specjalne czujniki wrażliwe na promieniowanie podczerwone emitowane przez ciało. Dzięki wykorzystaniu tej technologii nie wymagają one bezpośredniego kontaktu ze skórą. 

Poza tym bezdotykowy termometr zawdzięcza wykorzystaniu podczerwieni także szerokie zastosowanie. Może też być wykorzystywany do pomiaru temperatury posiłków czy wody do kąpieli. Dzięki tym zaletom jest idealnym urządzeniem do wykorzystania w szpitalach lub domach opieki.

bezdotykowy termometr

Zalety termometru na podczerwień

Popularność bezdotykowych termometrów elektronicznych jest spowodowana przede wszystkim brakiem konieczności bezpośredniego kontaktu z ciałem chorego. Ogranicza to rozprzestrzenianie się chorób poprzez ograniczenie ryzyka przenoszenia bakterii oraz wirusów pomiędzy badanymi. To sprawia, że bezdotykowe termometry są powszechnie wykorzystywane w szpitalach.

Poza tym te nowoczesne urządzenia mają wiele innych zalet.

Są nimi:

  • szybki czas pomiaru – wystarczy nacisnąć przycisk a wynik wyświetla się natychmiast
  • możliwość dokonania pomiaru temperatury w wielu rejonach ciała
  • możliwość dokonania pomiaru temperatury wody, posiłków, a nawet pomieszczeń
  • łatwość i nie inwazyjność pomiaru – szczególnie ważna w przypadku dzieci i osób chorych
  • całkowita higienie – przez brak konieczności bezpośredniego kontaktu ze skórą
  • wiele dodatkowych funkcji jak m.in. możliwość zapisywania wyników

Postęp technologii wiele ułatwia, zwłaszcza w medycynie. Dzięki bezdotykowym termometrom zmniejszyło się rozprzestrzenianie chorób oraz wzrósł komfort pacjentów i pracy pielęgniarek. Termometr na podczerwień to jeden z tych wynalazków, które wbrew pozorom zmieniają całkiem sporo.