inhalator

Co to jest inhalator i do czego służy?

W leczeniu chorób układu oddechowego najskuteczniejszą i najnowocześniejszą metodą jest terapia inhalacyjna. Inhalacja za pomocą inhalatora jest jedną z najbardziej niezawodnych i prostych metod leczenia. 

Inhalator i jego sposób działania

Inhalator – https://megamedic.pl/inhalatory – jest urządzeniem, w którym dzięki sprężarce lub mechanizmowi ultradźwiękowemu powstaje niegorąca chmura drobno rozproszonego leku, który jest łatwy do wdychania, a dzięki drobnym cząsteczkom łatwo przenika do płuc i oskrzeli. Sprzyja to jak najszybszemu powrotowi do zdrowia.

Inhalatory kompresorowe

Inhalatory kompresorowe wytwarzają chmurę leku dzięki działaniu kompresora. Zazwyczaj nebulizatory kompresorowe mają większe rozmiary i masę w porównaniu z nebulizatorami ultradźwiękowymi. Za jedną z głównych wad uważa się hałas wytwarzany przez sprężarkę podczas jej pracy. Jednocześnie zaletą nebulizatorów kompresorowych jest możliwość stosowania prawie wszystkich rodzajów leków.

Inhalatory ultradźwiękowe

inhalator

Inhalatory ultradźwiękowe charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, niewielką wagą i prawie bezgłośną pracą jednostki ultradźwiękowej. Istotną wadą jest to, że w nebulizatorach ultradźwiękowych nie można stosować szerokiej gamy leków: antybiotyki i hormony są zabronione, ponieważ ultradźwięki niszczą cząsteczki leków. Ich zastosowanie w tym przypadku nie będzie miało żadnego efektu terapeutycznego.

Inhalatory siatkowe

Technologia ta umożliwia podawanie inhalacji pod dowolnym kątem, np. pacjentowi przykutemu do łóżka. Inhalatory siatkowe mają najmniejsze rozmiary i wagę. Urządzenia te są bardzo wygodne dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Podsumowanie

Terapia z inhalatorem może być stosowana w każdym wieku, ponieważ pacjent nie musi dostosowywać oddechu do pracy urządzenia i jednocześnie wykonywać żadnych czynności, takich jak naciskanie pojemnika, trzymanie inhalatora itp. co jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci.