W okresie przeziębień często występują nieregularne stolce. Mniej się ruszamy i jemy mniej świeżych owoców i warzyw, które są źródłem błonnika niezbędnego do trawienia. A dieta składa się głównie z „ciężkich” pokarmów – dań mięsnych, ciast i słodyczy. Czasami problemy z oddawaniem stolca można szybko złagodzić jedynie poprzez zastosowanie środków takich jak tabletki na przeczyszczenie.
Czym są zaparcia?
Chociaż częstotliwość wypróżniania jest inna u każdej osoby, dwa lub mniej razy w tygodniu można uznać za zaparcia. Dyskomfortowi w jamie brzusznej związanemu z zatrzymaniem stolca towarzyszą wzdęcia, skurcze, a często także ból. Zaparcia mają również negatywny wpływ na ogólne samopoczucie: częściej występują silne bóle głowy, wzrasta zmęczenie, obniża się nastrój i apetyt, pojawiają się nudności i zaburzenia snu.
Objawy te są spowodowane zatruciem organizmu produktami przemiany materii. Toksyny, które nie są eliminowane z jelita w sposób naturalny, są wchłaniane z powrotem przez ściany jelita i przedostają się do krwiobiegu. Dlatego bardzo ważne jest regularne oczyszczanie jelit.
Jakie są dostępne środki przeczyszczające?
Rozwiązaniem problemu zaparć jest stosowanie środków, które będą stanowiły skuteczny lek na zaparcia, ponieważ są to produkty łatwe do użycia w domu. Ale czy zawsze jest to uzasadnione i jakie są pułapki związane z tą grupą leków? Porozmawiajmy o rodzajach środków przeczyszczających i ich właściwościach.
Lek na zaparcia klasyfikuje się zazwyczaj według mechanizmu działania. Środki pobudzające zapewniają chemiczną stymulację błony śluzowej i zakończeń nerwowych jelita. Środki zmiękczające zmiękczają stolec i ułatwiają jego przesuwanie. Osmotyczne środki przeczyszczające wciągają wodę do światła jelita i w ten sposób zwiększają objętość treści, co prowadzi do mechanicznego podrażnienia ściany jelita i nasila perystaltykę.