Przyczyny bólów kręgosłupa i ich leczenie
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, praca fizyczna lub siedząca w niekorzystnej pozycji, wady genetyczne, brak aktywności fizycznej, czy choroby takie jak otyłość — wszystko to może przyczyniać się do powstawania bólów na różnych odcinkach kręgosłupa.
Ból na początku nie musi być szczególnie dokuczliwy, jednak z biegiem czasu możemy być zmuszeni zasięgnąć rady ortopedy. Może on wówczas zadecydować o konieczności noszenia gorsetu lub pasa ortopedycznego, czyli rodzaju elastycznego materiału opinanego wokół tułowia, którego celem jest korygowanie wad postawy i przeciwdziałanie nawracającym bólom.
Wady, jakie korygowane są za pomocą takiego rozwiązania, to m.in. skolioza, kifoza czy lordoza.
Kto może nosić gorset ortopedyczny?
Częstą grupą pacjentów, którzy z nich korzystają, są dzieci i młodzież, gdyż ich organizmy wciąż jeszcze się rozwijają, a kości stale rosną. Tego typu rozwiązania pomagają wówczas w zapobieganiu pogłębianiu się wad postawy. Termoplastyczny materiał, z którego wykonany jest gorset sprawia, że mogą go nosić zarówno kilkuletnie dzieci, jak i nastolatkowie.
Osoby bardzo młode nie są jedyną grupą, dla której przeznaczone są gorsety i pasy ortopedyczne. Dorośli również mogą z nich korzystać, przykładowo podczas rehabilitacji po urazach kręgosłupa. W przypadku osób dorosłych, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej i niezbyt często ją zmieniają, po pewnym czasie mogą pojawić się bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zalecone może wówczas zostać noszenie pasa, którego zadaniem jest przyniesienie ulgi w bólu.
Zakup optymalnego rozwiązania
Przed podjęciem decyzji o zakupie należy skonsultować z lekarzem, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Gorsety ortopedyczne są wykonywane na indywidualne zamówienie po zmierzeniu pacjenta. W przypadku pasów wystarczy wybrać się do sklepu medycznego i zakupić model odpowiadający rozmiarom ciała.