aparat tlenowy

Aparat tlenowy do domowego użytku – dla kogo?

Choroby płuc i serca często przyczyniają się do niedostatecznego poziomu natlenienia krwi. Niska saturacja sprawia, że organizm pracuje nieprawidłowo. Niedotlenione organy i komórki wolniej się regenerują, a ciało słabnie. Aby uniknąć dalszego pogarszania stanu zdrowia, część pacjentów powinna rozpocząć terapię z wykorzystaniem aparatu tlenowego. Kto może z niej skorzystać? Czy można używać koncentratora w domu?

Kto może używać koncentratora tlenowego w domu?

Koncentrator tlenowy do użytku domowego uzyskuje się na podstawie recepty od lekarza rodzinnego, pulmonologa, kardiologa, a niekiedy również onkologa. Celem leczenia tlenem w domu jest zapobieganie spadkom saturacji, bezdechom i innym nieprawidłowościom w obrębie układu oddechowego. Koncentrator tlenu przysługuje osobom z zaawansowanym POChP, pacjentom z nowotworem płuc, ciężką astmą lub mukowiscydozą. Urządzenie służy wsparciem także w przypadku pacjentów cierpiących na zwłóknienie płuc.

Koncentrator jest nazywany źródłem życia, gdyż bez niego pacjenci nie mogą normalnie funkcjonować. Podawanie tlenu przynosi im ulgę od bólu i uczucia duszenia. Tlen powinien być podawany zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż nieprawidłowe użycie aparatu tlenowego pogarsza stan pacjenta. Koncentrator w przewlekłych chorobach może być używany przez pacjenta w domu. Więcej dowiesz się na – megamedic.pl

aparat tlenowy

Leczenie z aparatem tlenowym

Aparat tlenowy może być wykorzystywany również w leczeniu chorób o ostrym przebiegu. Zapalenie płuc, infekcje wirusowe dolnych dróg oddechowych, a także niektóre choroby wieku dziecięcego powodują u pacjenta silne duszności nawet w kilka godzin od pojawienia się pierwszych symptomów. Lekarz może zadecydować o podaniu tlenu, by ułatwić pacjentom w ciężkim i średnim stanie walkę z infekcją. Zwiększenie saturacji ułatwia organizmowi wytwarzanie przeciwciał i usprawnia pracę układu immunologicznego. Tlen w ostrych infekcjach z reguły podaje się w szpitalu.