ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz – co warto o nim wiedzieć?

Ciśnieniomierz to niezbędnik w każdej apteczce. Dzięki niemu można z powodzeniem każdego dnia kontrolować stan zdrowia. Przyrząd ten sprawdza się w szczególności w domach osób, które cierpią na zaburzenia ciśnienia tętniczego, a także w miejscach zamieszkania sportowców, w przypadku których częste pomiary ciśnienia krwi są jak najbardziej konieczne i warunkują dalszy trening, styl życia oraz rozwój. Ciśnieniomierz warto mieć zawsze pod ręką, aby pomiaru móc dokonać w każdym momencie, niezależnie od pory dnia, czy też roku.

Jak działa ciśnieniomierz?

Obecnie stosowanie przyrządu do mierzenia ciśnienia jest jednoznaczne z wykorzystywaniem osłuchu do pomiaru tętna. W przypadku ciśnieniomierzy starego typu, czyli manualnych zakłada się specjalny mankiet na ramię pacjenta i pompuje go, po czym spuszcza się powietrze i słucha rytmu bicia serca. Tego rodzaju ciśnieniomierze są nadal często stosowane w domach oraz placówkach szpitalnych, jednakże coraz większą popularność zyskują ciśnieniomierze elektroniczne. Są łatwiejsze w obsłudze, a ich wyświetlacze są znacznie bardziej czytelne.

Przygotowanie do pomiaru ciśnienia krwi

Generalnie rzecz biorąc, pomiar ciśnienia krwi nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, jak wiadomo w badaniu, za pomocą ciśnieniomierza (https://megamedic.pl/cisnieniomierze) chodzi o zbadanie tętna, które jest automatycznie podwyższone na przykład w sytuacjach stresowych lub też wyraźnego poddenerwowania. 

Oczywiste jest, iż w takich momentach ciśnienie będzie zawyżone w nienaturalny sposób, dlatego też diagnoza stawiana na bazie badania prowadzonego w podobnych momentach nie będzie miarodajna ani wiarygodna. Pacjent, którego ciśnienie ma zostać poddane badaniu, powinien być spokojny i oddychać regularnie. W przypadku samobadań, które niektórzy wykonują codziennie, aby móc porównywać swoje wyniki, powinny być one wykonywane w godzinach porannych.