tabletki na obniżenie cukru

Kiedy sięgnąć po tabletki na obniżenie cukru we krwi bez recepty?

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi jest problemem cywilizacyjnym. Nieprawidłowa dieta, wysoki poziom stresu, za mało ruchu prowadzić mogą do insulinooporności i zaburzeń metabolizmu węglowodanów. To z kolei często staje się przyczyną cukrzycy. Z tego względu warto zadbać o prawidłowy poziom glukozy, zanim dojdzie do rozwinięcia choroby. W stanach przedcukrzycowych oraz u osób mających problemy z utrzymaniem stałego poziomu glukozy, dobrym pomysłem mogą być tabletki na obniżenie cukru bez recepty.

Kto powinien sięgnąć po tabletki na obniżenie cukru?

Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo powinien mieścić się w zakresie 60-100 mg/dl. Jeśli jednak wartość mierzona rano często nieznacznie przekracza górną granicę lub oscyluje blisko niej, może to oznaczać predyspozycje do stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Warto odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwą dietę, odpowiednią ilość ruchu, więcej spać i ograniczyć stres. Wszystkie te czynniki wpływają na poziom glukozy we krwi, oddziałując na funkcjonowanie trzustki, wydzielanie insuliny i odpowiedz metaboliczną organizmu na wzrost tego hormonu we krwi.

Jeśli funkcjonowanie organizmu w tym zakresie wydaje się być zaburzone, można zastosować tabletki na obniżenie cukru. Dostępne w aptekach również bez recepty, pozwalają na skuteczne obniżenie poziomu glukozy zanim dojdzie do rozwinięcia się cukrzycy. Niektóre z tego typu leków i suplementów stosowane są również przez cukrzyków, zgodnie z zaleceniami diabetologa.

tabletki na obniżenie cukru

Tabletki na obniżenie cukru – składniki aktywne

Tabletki na obniżenie cukru we krwi zawierać muszą substancje aktywne. W przypadku środków dostępnych bez recepty, są to najczęściej składniki pochodzenia naturalnego, w tym zioła na obniżenie cukru (tutaj).

Do substancji o potwierdzonym działaniu, pozwalającym stabilizować poziom glukozy, należą:

  • mikroelementy, takie jak chrom, mangan, selen, cynk i witaminy z grupy B;
  • wyciąg z liści morwy białej;
  • berberyna;
  • ekstrakt z liści gurmaru.

W przypadku podejrzenia zagrożenia cukrzycą, konieczna jest jednak wizyta u lekarza i ewentualne wdrożenia leczenia diabetologicznego.