lek na alergie

Jak wybrać najskuteczniejszy lek na alergię?

Alergia, potocznie określana również jako uczulenie, to popularna dolegliwość, która dotyka osób w każdym wieku. Jest wywoływana przez alergeny, czyli naturalne substancje, które wywołują reakcję alergiczną organizmu. W łagodzeniu objawów uczulenia, takich jak katar, swędzenie, wysypka i łzawienie oczu pomagają leki na alergie bez recepty. Które z nich są najskuteczniejsze oraz jak dobrać najsilniejszy lek na alergię?

Jak rozpoznać alergię?

Alergię bardzo łatwo pomylić z objawami innych powszechnych chorób, w tym między innymi przeziębienia. Głównym czynnikiem, który służy rozpoznaniu alergii, są powtarzające się dolegliwości przy kontakcie z substancją uczulającą. Przewlekłe objawy w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie, dlatego konieczne jest wyeliminowanie alergenu lub łagodzenie reakcji alergicznej, w czym pomogą leki na uczulenie.

Wyróżniamy trzy rodzaje alergii: 

  • alergie wziewne (np. na sierść zwierząt, grzyby, pyłki roślin)
  • alergie pokarmowe (np. na orzeszki ziemne, soję, mleko)
  • alergie kontaktowe (np. na niektóre metale i składniki kosmetyczne)

Choć różne rodzaje uczulenia dają specyficzne objawy, na każdy z nich działają leki przeciwalergiczne bez recepty, stanowiące podstawowy sposób łagodzenia reakcji alergicznej.

Jaki lek na alergię bez recepty wybrać?

Leki przeciwalergiczne mają różne substancje aktywne, przez co ich działanie i skuteczność może być inne dla różnych osób. Aby znaleźć najsilniejszy lek na alergię bez recepty konieczne jest więc korzystanie z różnych preparatów (duży wybór leków bez recepty znajdziemy m.in. na NowaFarmacja.pl) . Pomoże to w znalezieniu składnika najskuteczniejszego w konkretnym przypadku alergii.

Popularne składniki aktywne, które zawierają tabletki na alergię bez recepty, to m.in. lewocetyryzyna (Lirra Gem), cetyryzyna (Zyrtec) oraz desloratadyna (Hitaxa). Mogą mieć one postać tabletek powlekanych, miękkich kapsułek lub tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. 

Leki przeciwalergiczne dla dzieci

Duży odsetek osób cierpiących na alergie stanowią dzieci. Wybierając lek na alergie dla najmłodszych warto zwrócić uwagę na to, aby dozwolone było stosowanie go u osób poniżej 18. roku życia. Preparaty tego typu mogą posiadać specjalne oznaczenia na opakowaniu lub cechować się zmniejszoną dawką substancji aktywnej, dostosowaną do potrzeb dzieci.

Lek przeciwalergiczny dla dzieci powinien również posiadać odpowiednią formułę, która ułatwi jego podanie. W przypadku najmłodszych tradycyjne tabletki na alergię mogą okazać się niemożliwe do połknięcia, dlatego zaleca się stosowanie syropów i tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.