aspirator do nosa

Aspirator do nosa

Katar to błaha, lecz frustrująca sprawa. Jeśli chcemy się go pozbyć to musimy zadbać o nasze zatoki regularnie oczyszczając nos. Jednak w przypadku tych najmłodszych katar potrafi być niezwykle uciążliwy. Dziecko przecież nie jest w stanie samodzielnie, własnoręcznie wyczyścić swojego noska, a duża ilość wydzielin sprawia, iż maluch nie może samodzielnie ssać, jeść. Owa wydzielina może również powodować kaszel, a w najgorszym wypadku dojdzie do zapalenia oskrzeli. 

Metody oczyszczania małego nosa

W celu oczyszczenia nosa u niemowląt korzysta się z aspiratora do nosa (https://a-manada.pl/aspiratory-do-nosa), za pomocą którego rodzic jest w stanie odessać wydzielinę z górnych dróg oddechowych. Na rynku znajdziemy aspiratory elektryczne jak i ręczne.

Aspiratory elektryczne 

Korzystając z aspiratora elektronicznego możemy zapomnieć o korzystaniu z siły własnych płuc, gdyż całość podłączona jest do odkurzacza. Jego siła ssąca daje nam możliwość szybkiego i dokładnego oczyszczenia nosa. Cały system jest bezpieczny. Jego konstrukcja z pewnością nie podrażni oczyszczanego nosa. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu należy śluzówkę nosa zwilżyć korzystając z wody morskiej. Wszystko jednak jest głośne przez co dziecko będzie bardzo niespokojne dodatkowo z czasem dojdzie do nieuniknionego płaczu. Również transport i użytkowanie w podróży ze względu na rozmiar jest niemożliwe. 

aspirator do nosa

Ręczny aspirator do nosa 

W przypadku ręcznego aspiratora mechanizm działania oparty jest na płucach rodzica, który korzystając z nich odciąga zalegającą w małym nosku wydzielinę. Aspirator ten składa się z końcówki, którą należy umiejscowić w nosie, wężyka oraz ustnika, który rodzic musi mieć w swoich ustach. Czy taki aspirator jest higieniczny? Tak, gdyż w każdym takim urządzeniu znajdziemy filtr, do którego trafia odsysana z nosa wydzielina. Jednak wystarczy chwila nieuwagi i niewielka ilość wydzieliny dotrze do ust rodzica. Taki aspirator jest jednak wygodny. Bez wątpienia ma on następujące warte uwagi zalety takie jak: mały rozmiar wraz, za którym idzie poręczność. Możemy korzystać z niego wszędzie nawet w samochodzie. Dodatkowo również całość z łatwością rozbierzemy, przez co wszystko dokładnie jesteśmy w stanie przeczyścić. Najczęściej aspiratory wyparza się we wrzątku jednak zależne jest to od zaleceń samego producenta. Natomiast stosowane filtry, które zatrzymują wydzieliny są jednorazowe. Należy je więc wymieniać po każdym oczyszczeniu nosa. Wraz z częstotliwością użytkowania ręcznego aspiratora wzrastają koszty, jakie musimy ponieść na zakup owych filtrów.