suplementy w ciąży

Jakie suplementy powinny przyjmować kobiety w ciąży?

Kobiety będące w ciąży powinny dbać o siebie w szczególny sposób mając na uwadze swoje dobre samopoczucie, ale i zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Tym samym, podstawą są regularne badania, ale i właściwy sposób odżywiania się, a także przyjmowanie witamin kluczowych dla siebie i dziecka. Niektóre potrzebne substancje trudno jest dostarczyć organizmowi w odpowiednich dawkach wraz z jedzeniem. Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować i na jakie witaminy i minerały warto zwrócić szczególną uwagę? 

Minerały oraz witaminy dla kobiet w ciąży, których nie można pominąć 

Na rynku można znaleźć wiele kompleksowych preparatów, które zawierają w sobie tak naprawdę wszystkie substancje, które są potrzebne przyszłej mamie i jej dziecku. Nie chcąc zagłębiać się w szczegóły odnośnie pojedynczych witamin czy minerałów, a jednocześnie chcąc mieć pewność, że przyjmujemy wszystko to, co konieczne- warto sięgnąć właśnie po te suplementy w ciąży (tutaj). Niektóre z nich są dodatkowo podzielone w taki sposób, aby nieco inny i bardziej odpowiedni skład suplementu towarzyszył kobiecie w pierwszym trymestrze ciąży, a następnie odpowiednio w drugim, trzecim, a nawet już po urodzeniu dziecka w okresie laktacji. Wynika to z faktu, że zapotrzebowanie organizmu kobiety i jej dziecka zmienia się w czasie. Dodatkowo, warto wziąć bowiem pod uwagę, że witaminy dla kobiety karmiącej mogą  być nieco inaczej dobrane, ale ich przyjmowanie po narodzinach malucha jest równie ważne, co suplementacja w ciąży. 

witaminy dla kobiet w ciąży

Jakie substancje są szczególnie ważne? 

Sprawdzając najbardziej potrzebne pierwiastki oraz witaminy dla kobiet w ciąży szczególną uwagę warto zwrócić na: 

  • Żelazo- jego niedobór może spowodować anemię, a co za tym idzie spowodować problemy związane z prawidłowym rozwojem dziecka. To w drugim trymestrze ciąży rozwijające się dziecko najmocniej potrzebuje żelaza i najwięcej pobiera go od matki. Niedobór żelaza jest też niebezpieczny dla samej mamy, gdyż skutkuje pogorszonym samopoczuciem, bólami głowy czy omdleniami. Braki żelaza mocno odbijają się na samopoczuciu przyszłej mamy. 
  • Witamina D- wpływa ona na prawidłowe rozwijanie się układu kostnego dziecka. Odpowiada także za odpowiednie gospodarowanie wapniem w organizmie. 
  • Kwas foliowy– uczestniczy w procesie powstawania krwinek czerwonych. 
  • Jod- wpływa na poprawny rozwój narządów ruchu dziecka. 
  • Kwasy DHA- wpływają na prawidłowy rozwój mózgu dziecka, a także na jego układ nerwowy. Kwasy DHA powinno się suplementować także w późnjiejszym okresie, na etapie karmienia piersią.