materac_rehabilitacyjny_trzyczesciowy_skladany_195x85x5

Materace rehabilitacyjne – rodzaje, wybór odpowiedniego modelu.

Opieka nad chorym wymaga pewnego przygotowania oraz przyswojenia wiedzy. Dzięki temu zarówno pacjent, jak i osoba opiekująca się nim będą mogli w miarę komfortowo wykonywać swoje zadania i leczyć się. Do procesu tego również warto przygotować odpowiedni ekwipunek, który zapewni bezpieczeństwo zarówno choremu, jak i jego pomocnikowi. Jednym z niezawodnych przedmiotów jest materac rehabilitacyjny. Jakie cechy powinien wykazywać tego rodzaju produkt? Dlaczego tego rodzaju podłoże jest tak bardzo ważne? Jak wybrać odpowiedni materac rehabilitacyjny? 

Czym jest materac rehabilitacyjny?

Pod pojęciem materac rehabilitacyjny można ukryć dwa rodzaje produktów. Jednym z nich jest produkt do ćwiczeń i rehabilitacji – stosowany w gabinetach fizjoterapeutycznych oraz w podczas domowej terapii. Kolejnym przedmiotem służącym do stałej rekonwalescencji jest materac używany jako podkład do spania i odpoczynku, układany na stelaż łóżka. 

Bez względu na rodzaj i przeznaczenie akcesoriów, każdy z nich wykonany  jest z miękkiego tworzywa – najczęściej piany, która pozwala wygodne wykonywać wszelkie czynności. Profesjonalne materace dopasowują się do kształtu ciała człowieka, jak również dostarczają komfortu podczas odpoczynku czy ćwiczeń. 

1. Materac rehabilitacyjny do ćwiczeń – produkt, który posiada grubość około 5-10 cm. Wykonany z wysokiej jakości pianki poliuretanowej, pokryty trwałym materiałem – najczęściej skórą syntetyczną. Składana konstrukcja umożliwia łatwe przechowywanie czy transportowanie materac. 

2. Materac rehabilitacyjny dla osób leżących – to akcesoria wykonane z piany najczęściej termo elastycznej, która dzięki swojej gęstości i właściwościom dopasowuje się do człowieka pod wpływem wyższej temperatury. Tak produkt często posiada dodatkowe strefy przeciwodleżynowe, które skutecznie odciążają ciało człowieka przy wzmożonym nacisku. 

Jak wybrać materac rehabilitacyjny do łóżka?

Wybór materaca to bardzo ważny aspekt. Artykuł powinien być dobrany indywidualnie do pacjenta, jego potrzeb i preferencji. Wśród najważniejszych cech i parametrów, które należy uwzględnić przy zakupie znajdują się:

  • wymiary materaca, 
  • tworzywo wypełnienia: gąbka, piana – rodzaj pianki, 
  • stopień odkształcalność, 
  • twardość, 
  • ilość stref przeciwodleżynowych, 
  • pokrowiec, 
  • sprężystość wkładu, itp.