lekarz gastrolog

Zasięgnij pomocy lekarza gastrologa

Jako dziedzina medycyny wewnętrznej, gastroenterologia zajmuje się chorobami przewodu pokarmowego, wątroby oraz gruczołów dokrewnych należących do przewodu pokarmowego, takich jak trzustka. Gastrolodzy badają, jak rozwijają się choroby przewodu pokarmowego i jak często występują. Diagnozują i leczą te choroby oraz doradzają pacjentom, jak się przed nimi chronić.

Czy potrzebujesz pomocy gastrologa?

Lekarz gastrolog leczy choroby układu pokarmowego takie jak refluks, wrzody żołądka, marskość wątroby, żółtaczka. Ten lekarz od żołądka posiada wszechstronne kwalifikacje, które umożliwiają postawienie właściwej diagnozy i dobór odpowiedniej metody leczenia.

Choroba refluksowa

W tak zwanej chorobie refluksowej przełyku ludzie cierpią na bardzo silną i częstą zgagę. Sok żołądkowy unosi się w górę przełyku, powodując nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem. Podczas gdy sporadyczna zgaga i odbijanie są normalne, w przypadku refluksu żołądkowego uszczelnienie górnej części żołądka nie działa prawidłowo. Może to dodatkowo zaognić i, w rzadkich przypadkach, zmienić wyściółkę wyściółki dolnego przełyku.

Wrzód gastryczny

Wrzód żołądka lub dwunastnicy to rana w ścianie żołądka lub dwunastnicy. Osoby dotknięte chorobą często cierpią z powodu uczucia pełności, nudności lub wymiotów. Poważne konsekwencje, takie jak krwawienie lub perforacja żołądka, występują natomiast rzadko. Te rany są zwykle spowodowane przez bakterie lub długotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych.

Marskość wątroby

Marskość wątroby jest poważną chorobą wątroby. Pierwotnie funkcjonalna tkanka wątrobowa zostaje zastąpiona tkanką łączną, ponieważ nie jest już funkcjonalna. W rezultacie wątroba zabliźnia się, kurczy i nie jest już w stanie odpowiednio rozkładać toksyn. Choroba ta jest spowodowana przewlekłym zapaleniem wątroby lub długotrwałym stresem, takim jak nadużywanie alkoholu.

Żółtaczka

Żółtaczka jest również częścią pola leczenia specjalisty gastroenterologii. W szczególności ten objaw występuje w przypadku chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, na przykład z zapaleniem wątroby. Żółtaczka odnosi się do wzrostu stężenia bilirubiny, barwnika żółciowego, we krwi, ponieważ nie może ona już zostać całkowicie wydalona i zamiast tego gromadzi się w organizmie.