Wózek inwalidzki elektryczny – jak wybrać najlepszy?

Niezależnie od tego z jakim produktem mamy do czynienia w ramach naszych decyzji zakupowych, staramy się podjąć jak najlepszą dla siebie decyzję. Podobnie jest przy wyborze wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym. Jakie parametry i wytyczne są istotne przy wyborze takiego sprzętu?

Podstawowe parametry wózków inwalidzkich elektrycznych

Przy przeglądaniu opcji jakie dają nam wózki inwalidzkie elektryczne należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów istotnych dla tego typu urządzeń:

  • Moc silnika – od niej zależy m.in. to jak szybko będziemy mogli jechać
  • Działanie układu hamulcowego – podstawa bezpieczeństwa, w tej kwestii warto zasięgnąć opinii w Internecie od innych użytkowników lub specjalistów
  • Oświetlenie – obecnie wymagane są światła przednie, tylne a także kierunkowskazy. 
  • Sposób sterowania – np. joystick, panel sterowniczy
  • Akumulator – warto zwrócić uwagę czy można naładować samodzielnie w łatwy sposób, ponadto zwróćmy uwagę ile może on wytrzymać na jednym ładowaniu

Najważniejszy aspekt wózków inwalidzkich elektrycznych

Powyższe parametry są faktycznie istotne, jednak najważniejszym i niewątpliwie najtrudniejszym faktorem do spełnienia jest komfort i swoboda użytkowania. Wózek inwalidzki elektryczny używany jest przez osoby z niepełnosprawnościami, niemal przez cały dzień. W związku z tym, muszą mieć one pewność, że zakupiony wózek będzie pozwalał im na podejmowanie różnych aktywności, nie fundując przy okazji np. bólów pleców. Z tego powodu z zakupem nie warto się śpieszyć i dobrze jest dokładnie zweryfikować nasze potencjalne wybory. Przy okazji warto sprawdzić czy wózek inwalidzki elektryczny, który zamierzamy kupić posiada odpowiednie oznaczenia, świadczące o jego jakości (np. oznaczenie CE)

Jak kupić wózek elektryczny?

Zakupu możemy co jasne dokonać przez Internet, jednak nie jest to najlepsza opcja. Bo choć oferta w Internecie jest szeroka i pozwala to nam na zapoznanie się z rynkiem to należy pamiętać że wózek, musi być dostosowany do nas. Dlatego też warto rozważyć sklep stacjonarny, gdzie bez trudu będzie można dopasować wózek do własnych potrzeb a co więcej, będziemy mogli skorzystać z fachowej porady sprzedawcy.

Wózki inwalidzkie elektryczne – co wybrać?

Nie ma na to uniwersalnej rady. Należy pamiętać o podstawowych parametrach każdego z wózków elektrycznych, w ramach dbania do nasze bezpieczeństwo. Najważniejsze jednak jest to byśmy możliwe jak najbardziej zindywidualizowali swój potencjalny sprzęt pod swoje potrzeby dla własnego komfortu i swobody. Starajmy się również kupować je w sklepach stacjonarnych, aby ułatwić dopasowanie wózka do naszych potrzeb.