dziurawiec

Skuteczne zioła na PMS – co wybrać?

Ziołolecznictwo zyskuje coraz większą popularność, ponieważ ludzie poszukują zdrowych i naturalnych metod radzenia sobie z problemami zdrowotnymi. Wracają więc do metod sprzed lat, aby wspierać swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania, odpowiednio dobrane zioła mogą skutecznie wpłynąć na łagodzenie wielu objawów chorobowych i tych związanych z fizjologią człowieka. Przykładem są zioła na PMS, które zmniejszają (a niekiedy nawet likwidują) dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Ziołolecznictwo w PMS

Do często występujących objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego zaliczamy wzdęcia, bóle brzucha, bóle głowy, problemy jelitowe (zaparcia lub biegunki) oraz problemy ze snem. Typowe są również objawy psychiczne, takie jak drażliwość, wahania nastroju, napady smutku lub gniewu oraz wybuchowość. Wszystkie powyższe objawy mogą jednak łagodzić odpowiednio dobrane zioła na PMS. Ich działanie opiera się też na zmniejszaniu opuchnięć oraz przywracaniu prawidłowego krążenia limfy i krwi. Zaparzone zioła należy popijać drobnymi łyczkami rano i wieczorem – w zależności od potrzeb po jednej szklance lub po pół.

dziurawiec

Jakie zioła na PMS wybrać?

Polecane zioła na PMS o powyższym działaniu to między innymi: melisa, arcydzięgiel, głóg, mniszek lekarski, chmiel zwyczajny. Działanie wysoce uspokajające wykazuje również kozłek lekarski, zwany potocznie walerianą. Przy zaparciach, wzdęciach i problemach trawiennych związanych z napięciem przedmiesiączkowym dobrze poradzi sobie koper włoski, natomiast dziurawiec zwyczajny wpłynie pozytywnie na samopoczucie, zmniejszając epizody drażliwości i wahania nastroju. Można zdecydować się wyłącznie na jeden rodzaj ziela lub ich mieszankę. Takie mieszanki zawierają kilka różnych ziół, przez co ich działanie jest bardziej kompleksowe. Szybkim rozwiązaniem jest kupno gotowej mieszanki ziołowej do przyrządzania naparów lub wykonanie jej samodzielnie.