Skuteczne dezynfekowanie rąk

Środki służące do dezynfekcji rąk są dzisiaj produktem pierwszej potrzeby. Dzięki temu, że można je stosować bez wody i mydła sprawdzą się praktycznie w każdym miejscu. Płyny antybakteryjne można kupić w większości sklepów, ale bez większego trudu każdy przygotuje taki środek samodzielnie w domu.

Jak prawidłowo używać środek do dezynfekcji rąk

Ogromną zaletą preparatów dezynfekujących jest to, że działają bez użycia mydła i wody, a także nie ma potrzeby spłukiwania czy wycierania rąk. Prawidło zastosowany żel powinien być użyty na umyte i suche dłonie, wtedy jego działanie będzie najskuteczniejsze. Jednak obecnie środki antybakteryjne stosuje się w każdym miejscu publicznym profilaktycznie, żeby jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Należy pamiętać o tym, że optymalny czas mycia rąk żelem to 30-60 sekund i w tym czasie trzeba dokładnie wetrzeć go w dłonie i przestrzenie między palcami.

DIY

Środki do dezynfekcji rąk (https://www.orteo.pl/plyny-dezynfekujace) można w prosty sposób przygotować w domu. Potrzebne składniki są ogólnodostępne, a przepis na żel podała nawet Światowa Organizacja Zdrowia. Do sporządzenia domowego środka antybakteryjnego potrzeba 165 ml alkoholu etylowego 95 proc., 8,5 ml wody utlenionej 3 proc., 3 ml gliceryny i 18 ml zimnej, przegotowanej wody. Do tego można dodać także odrobinę olejku herbacianego, który nada przyjemnego zapachu i zwiększy właściwości antyseptyczne. Zaletą sporządzonego w ten sposób płynu jest to, że możemy go przechowywać do dwóch miesięcy bez obaw o utratę właściwości bakteriobójczych.