test na covid z apteki

Rodzaje testów w kierunku COVID-19

Badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 to różnego rodzaju testy diagnostyczne, za pomocą których możliwe jest wykrycie we krwi badanego białek odpornościowych związanych z koronawirusem, który wywołuje chorobę COVID-19. Takie przeciwciała produkowane są w sposób naturalny (przez zakażenie lub na skutek szczepienia) przez układ immunologiczny. Obecnie istnieje możliwość wykonania takiego badania w specjalistycznych punktach pobrań, zazwyczaj utworzonych w placówkach przychodni oraz szpitalach, a także możliwy jest zakup w aptece testu do samodzielnego wykonania. Ponadto mamy do wyboru trzy metody badania na obecność COVID-19.

Badanie genetyczne z materiału z wymazu z nosogardzieli

     Badanie to polega na pobraniu przez sanitariusza wymazu z nosa lub gardła od pacjenta. Wykonywane jest metodą molekularną, która wykrywa obecność materiału genetycznego COVID-19 w pobranej próbce wymazu. Ten rodzaj badania jest szczególnie rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia w celu wykrycia infekcji wirusem COVID-19.

Test antygenowy z materiału z wymazu z nosogardzieli

     Test antygenowy, podobnie jak poprzedni, polega na pobraniu wymazu w celu diagnostyki w kierunku obecności wirusa COVID-19. Różnica między nimi polega na tym, że test antygenowy to wyrób medyczny, który pozwala na samodzielne wykonanie badania. Jest to rodzaj szybkiego testu, gdyż jego wyniki możliwe są do odczytu po upłynięciu zaledwie 15-20 minut. Gdzie można go kupić? Obecnie na rynku dostępnych jest szereg testów COVID-19 i można je kupić w każdej aptece np. tutaj: https://www.nowafarmacja.pl/test-na-koronawirusa oraz niektórych marketach i drogeriach. 

antygenowy test covid

Badanie krwi żylnej na obecność przeciwciał

     Kolejnym badaniem, który można wybrać w celu diagnostyki w kierunku obecności koronawirusa, jest badanie krwi. Ma ono na celu wykrycie w pobranej próbce krwi przeciwciał IgM oraz IgG ukierunkowanych przeciwko COVID-19. Badanie to można wykonać w celu uzyskania informacji, czy dana osoba przeszła zakażenie COVID-19. Przeciwciała pojawiają się po około 2 tygodniach od kontaktu z osobą zakażoną wirusem i utrzymują się po około 84 tygodniach od infekcji. Jeśli w danej próbce nie wykryto żadnych przeciwciał, oznacza to, że osoba, od której został pobrany materiał, nie przeszła wirusa lub jest w jego trakcie. Ponadto możliwa jest też sytuacja, w której organizm pacjenta pomimo zakażenia wirusem, wytworzył niedostateczną ilość przeciwciał, co skutkowało niewykryciem ich podczas badania.