pulsoksymetr

Pulsoksymetr — nowa moda czy narzędzie diagnostyczne?

Pulsoksymetr jest urządzeniem badającym poziom natlenowania krwi, które jest standardem w opiece nad pacjentem w karetce czy szpitalu. W dobie pandemii to narzędzie diagnostyczne stało się niezwykle popularne i poszukiwane przez pacjentów. Wywoływana przez COVID-19 choroba przypominająca zapalenie płuc może objawiać się obniżeniem ilości tlenu w krwiobiegu, tak więc pulsoksymetr jest tu odpowiednim sprzętem medycznym do użytku domowego jak i szpitalnego.

Działanie pulsoksymetru

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to działa na zasadzie pulsoksymetrii, czyli emitowania fali światła o różnej długości. Dwie fale światła — czerwonego (660nm) oraz podczerwonego (940nm) są pochłaniane w różnym natężeniu przez hemoglobinę znajdującą się we krwi. Na podstawie różnic pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę, wykorzystując stałą absorpcji, pulsoksymetr (https://megamedic.pl/pulsoksymetry) oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem, który jest podawany w procentach.

Rodzaje pulsoksymetrów

Na chwilę obecną można wyróżnić 2 typy pulsoksymetrów: napalcowy i nadgarstkowy. Pierwszy z nich inaczej zwany kieszonkowym, jest małym urządzeniem zarejestrowanym jako wyrób medyczny, który w sposób nieinwazyjny po nałożeniu na palec pokazuje informacje o zawartości proc. tlenu we krwi. Pulsoksymetr nadgarstkowy umieszczony jest przeważnie w zegarkach czy też opaskach sportowych i również w nieinwazyjny sposób wykonuje pomiar. W zależności od preferencji — dla młodego człowieka lepiej sprawdzi się druga opcja — nadgarstwowy, pulsoksymetr dla seniora to zdecydowanie napalcowy, chociażby ze względu na większy wyświetlacz. 

pulsoksymetr

Jak czytać wyniki badania?

Jako prawidłowe uznaje się 95-99% poziomu nasycenia krwi tlenem. W miejscach położonych wyżej nad poziomem morza (tereny górskie) natlenienie hemoglobiny może ulec zmianie, dlatego większość pulsoksymetrów jest kalibrowanych między 70-100% normy.