Metody leczenia alergii

Alergia to reakcja ze strony układu immunologicznego pojawiająca się w odpowiedzi na kontakt z ciałem obcym traktowanym jako potencjalnie szkodliwe. Towarzyszą jej uciążliwe dla pacjenta objawy, takie jak nieżyt nosa, kaszel i drapanie gardła, zapalanie spojówek, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz zmiany skórne.

Diagnostyka alergii

Diagnostyka alergii polega na wykryciu czynnika powodującego postawnie nadmiernej reakcji obronnej organizmu. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad lekarski określający możliwe podłoże genetyczne oraz powiązanie występowania objawów z porą roku, warunkami atmosferycznymi oraz stosowaną dietą. Wstępne wnioski weryfikowane są za pomocą testów skórnych i badań laboratoryjnych.

Leczenie alergii

Leczenie alergii obejmuje stosowanie diety eliminacyjnej w przypadku wykazania związku pomiędzy spożywanym pokarmem, na przykład orzechami a występowaniem reakcji uczuleniowej oraz podawanie leków zmniejszających dokuczliwość objawów. Wśród nich wymienić można między innymi Amertil bio https://www.aptekagalen.pl/amertil-bio-10mg-10tbl stosowany z powodzeniem u osób dorosłych oraz dzieci powyżej szóstego roku życia.

W sytuacji w której eliminowanie kontaktu z alergenem jest trudne do wykonania, a leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów u pacjentów z poważnym przebiegiem choroby alergicznej wykonuje się odczulanie.

Immunoterapia alergenowa

Immunoterapia alergenowa stanowi jedyną przyczynową metodę leczenia chorób alergicznych u osób z wysokim mianem przeciwciał klasy E. Przeciwciała pobudzają komórki organizmu do uwalniania substancji wywołujących stan zapalny. Odczulanie polega na podawaniu pacjentowi podskórnie zwiększających się dawek wyciągów alergenowych aż do momentu osiągnięcia dawki, która wyraźnie zmniejsza objawy alergii. Szczepionka alergenowa pobudza organizm do produkcji przeciwciał klasy A i G, blokujących uwalnianie przeciwciał klasy E. Jest to proces długotrwały i wymaga systematyczności. Przeciwwskazaniem do odczulania jest choroba wieńcowa, nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne oraz nowotworowe.