zestaw do lewatywy, gruszka

Lewatywa – wskazania do stosowania

Lewatywa – słowo grozy dla różnych pacjentów. Nie ma jednak się co tak mocno bać, ponieważ „nie taki diabeł zły, jak go malują”. Jest to zabieg, który może zostać wykonany nawet w warunkach domowych. Należy jednak poprosić o odpowiednie wsparcie, ponieważ wlewanie dedykowanego płynu do odbytu, dla jednej osoby może stanowić utrudnienie. Jakie są wskazania do tego, aby lewatywa faktycznie została wykonana?

Wskazania do lewatywy

Zestaw do lewatywy w domu nie jest drogi. Całkiem możliwe, że lekarz zaleci użycie takiego kompletu w takich przypadkach jak:

  • poród – po części stosowany jest on w celu uniknięcia krępujących dla kobiety sytuacji oddania stolca w trakcie porodu. Panie często mogą usłyszeć pytanie odnośnie tego, kiedy ostatni stolec był oddawany. Im później, tym większa szansa na to, że jednak lewatywa zostanie wykonana. Lepiej się nie sprzeciwiać, jeżeli ktoś faktycznie chciałby uniknąć takich sytuacji.
  • uporczywe zaparcia – aczkolwiek, lewatywa jest ostatnią deską ratunku. W pierwszej kolejności stosowana jest zmiana diety, preparaty doustne. Jeżeli ktoś wie, że takie rozwiązania zawiodły, może poprosić o przepisanie takiej lewatywy. Trzeba jednak wiedzieć, że takie oczyszczenie jelita grubego i tak powinno być wykonywane sporadycznie.
  • w przypadku badań i niektórych operacji – najczęściej mówi się o takich badaniach, jak endoskopia i kolonoskopia. Tylko dzięki temu będzie można faktycznie ocenić, jak faktycznie wygląda jelito grube.

Przeciwwskazania do stosowania

Gruszka do lewatywy jest sprzętem medycznym, który można zakupić samodzielnie. Bez wskazań lekarza. Trzeba jednak wiedzieć, że są osoby, które wykonywania takich zabiegów powinny unikać. Należą do nich m.in. pacjenci z: chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, ciężkimi chorobami nerek, zarośnięciem odbytu, ciężką niedrożnością jelit, odwodnieniem, ciążą, u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Wśród pacjentów, którzy nie mogą zdecydować się na lewatywę znajdują się również osoby, które mają perforację, niedrożność lub wrzodziejące zapalenie jelita.

W innych sprawach zawsze konsultować się z lekarzem. Nigdy nie można zapomnieć o tym, że wlewnik do lewatywy należy na bieżąco czyścić, tzn. dezynfekować. Warto również pomyśleć o tym, aby taki przyrząd medyczny przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Tak, aby żaden kurz się na niego nie przedostawał. Aczkolwiek, przed kolejnym użyciem, jeżeli faktycznie będzie taka potrzeba, lepiej pomyśleć o ponownej dezynfekcji – dla własnego bezpieczeństwa.