kule-ortopedyczne

Kule ortopedyczne – jakie wybrać?

Kule ortopedyczne to niezwykle przydatny sprzęt, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Ich stosowanie przyśpiesza proces rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Podpowiadamy, czym się kierować przy ich wyborze.

Rodzaje kul ortopedycznych

W dzisiejszych czasach dostępność kul ortopedycznych jest bardzo duża. Na rynku sprzętu medycznego można znaleźć modele gwarantujące odpowiednią stabilizacje podczas chodu i ułatwiające samodzielne funkcjonowanie w przypadku osób z amputowanymi kończynami. Kule ortopedyczne występują w dwóch wersjach i są to:

  • kule ortopedyczne łokciowe – są to modele cieszące się największą popularnością. Stanowią częsty wybór wśród osób przechodzących rehabilitacje po różnego rodzaju urazach. Gwarantują odpowiednią stabilizacji i cechują się niewielką wagą.
  • kule ortopedyczne pachowe – rzadziej spotykane, sprawdzają się u pacjentów mających problemy z funkcjonowaniem rąk i nóg. Dzięki ich wykorzystaniu obciążenie ciała jest oparte na barkach.
kule-ortopedyczne

Jak wybrać kule ortopedyczne?

Przy wyborze kul ortopedycznych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Zakup nieodpowiedniego sprzętu może prowadzić do wydłużenia się procesu rehabilitacji, a niektórych przypadkach do pogłębiania się urazów. W przypadku pacjentów o większej masie należy wybrać modele zapewniającą większą wytrzymałość od standardowych kul. Wybór tych ostatnich może skutkować szybką koniecznością ich wymiany, Kolejna istotna kwestia to zakres regulacji wysokości. W przypadku kul łokciowych rękojeść powinna się znajdować na wysokości biodra. Modele pachowe powinny powodować nieznaczne podniesienie barku bez uczucia dyskomfortu. Nie można zapominać o wyborze odpowiedniej, wygodnej rękojeści. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które będą z nich korzystały przez dłuższy czas.